A teljes vaddisznóállomány kilövésére készülnek Kárpátalján. Az ukrán hatóságok így akarják megállítani a sertéspestis terjedését.
Egyre nagyobb pánikot okoz Ukrajnában az afrikai sertéspestis terjedése. Kárpátalja öt régiójában – köztük a Magyarországgal közvetlenül is határos nagyszőlősi és beregszászi járásban – mutatták ki már az afrikai sertéspestis kórokozóját. Eleinte csak elhullott vaddisznótetemekben, de nemrég már a háztáji állatok között is felütötte a fejét a járvány – írja a Világgazdaság. A munkácsi járási Alsókerepecen, Pósaházán és Schönbornban elpusztult házi sertések esetében a laboratóriumi vizsgálatok alátámasztották, hogy az említett vírus végzett velük.
Az előírás szerint az érintett településeken és azok három kilométeres körzetében valamennyi hízót meg kell semmisíteni – Pósaházán például ötvennél is több állatot égettek el. A munkácsi járásban alakult ugyan egy kárfelmérő bizottság, ám azt, hogy az állam kompenzálja a tartók veszteségeit, senki sem tudja garantálni. A fertőzéssel sújtott településeken karantént rendeltek el, melynek a feloldása után egy évvel engedélyezett ismét a sertéstartás.
Látva a helyzet súlyosbodását, a megyei vadgazdálkodási hivatal úgy döntött, kilövik a teljes kárpátaljai vaddisznóállományt. Julija Davidova, a szakhatóság szóvivője a lapnak elmondta: az afrikai sertéspestis terjedésének megállítása érdekében hozták ezt a drasztikus döntést. A megyében működő vadásztársaságok külön csoportokat alakítottak, s már el is kezdték a vaddisznók kilövését. Valamennyi elejtett egyedet megvizsgálnak.
Becslések szerint a kárpátaljai vaddisznó állomány mintegy 3500 egyedet számlál, így az összes kilövése képtelenség. Elsősorban a kór elterjedésének mértékére kíváncsiak. Az eddig leterített néhány tucatnyi állatban a laborvizsgálatok nem mutatták ki a pestist.
A pánikhangulatot csak fokozza, hogy a kárpátaljai megyeközpontban, Ungváron hatóságilag betiltották a házi készítésű hústermékek árusítását. A vevők attól félnek, hogy az egekbe szöknek az árak, a tartókat viszont az aggasztja, hogy megcsappan a kereslet, és elmarad a haszon. Mindenesetre az év eleje óta a hús ára már így is legalább 20-30 százalékkal emelkedett.